Přes no třicítkou

17. srpna 2009 v 15:13 | Tery,Mija a Agi
Přes noc třicítkou je velmi povedenou variací na dnes již klasickou komedii Velký s Tomem Hanksem. Spojuje je nejen hlavní zápletka, která spočívá v tom, že se přes noc z čerstvého puberťáka stane dospělý jedinec (alespoň, co se týče fyzické stránky), který se musí vypořádat s nástrahami všedního života v naprosto odlišném světě, na který nebyl dosud zvyklý, ale také vynikající herecké výkony představitelů ústředních postav.
Zatímco ve Velkém byl hrdina mužského pohlaví v Přes noc třicítkou je to dívka jménem Jenna (Christa B. Allen). Ta je, jako téměř každá, třináctiletá holka nespokojená se svým životem. Jejím přáním je stát se úspěšnou třicítkou. A díky kouzelnému prášku od svého nejlepšího kamaráda Matta (Sean Marquette) se den po svých narozeninách probudí jako dospělá Jenna (skvělá Jennifer Garner), redaktorka svého oblíbeného časopisu Poise, která má ve sprše nahého muže. I když být dospělou byl její sen, je trošku problém, že duší je ještě malou holkou, ale v těle dospělé. Ihned vyhledá Matta (Mark Ruffalo). Jenže zatímco Jenna se stala ženou za jednu noc, pro všechny ostatní uběhlo 17 let…
S tím je spojen druhý podstatný rozdíl mezi Velkým a Přes noc třicítkou (prvním je pohlaví hlavních hrdinů), a to zatímco Josh z prvního jmenovaného filmu se stal dospělým, aniž by se ocitl v jiném časovém období, Jenna "prospala" 17 let. To znamená, že Josh může začít naprosto nový život, ale Jenna se ocitá přímo ve víru dění a nezbývá jí než se přizpůsobit.
To jistě vyžadovalo velký talent na představitelce hlavní role, ale stejně jako Tom Hanks ve Velkém, i Jennifer Garner rozehrává herecký koncert. Přestože se zatím představila jako akční postava (seriál Alias, Daredevil), komediální poloha jí sedí skvěle. Své postavě propůjčila dětinskou roztomilost a rozvernost, ale i v dramatických okamžicích se neztrácí. Nedokáži si představit nikoho, kdo si jí v Přes noc třicítkou ihned nezamiluje.
To ostatně platí o celém titulu, který si musí každý vyznavač humoru oblíbit. Povedené, řemeslně precizně odvedené gagy musí vyloudit úsměv na tváři i toho největšího pesimisty, a pokud ne, tak nespoutané dovádění Jennifer Garner určitě. Stejně příjemná je i vizuální stylizace, která díky své pestrobarevnosti připomene dětský svět. A hudba pro změnu evokuje osmdesátá léta, která byla ve znamení Michaela Jacksona a Madonny.
Chybou by bylo nezmínit se i o dalších zástupcích hereckého ansáblu jako je Judy Greer (Svatby podle Mary, Vesnice) nebo Andy Serkis, který propůjčil svou mimiku a pohyby Glumovi z Pána prstenů.
Neměl bych zapomenout, že ani tentokráte nebudete ochuzeni o určité morální poučení a romantickou rovinu. Ono poučení je sympaticky naivní - ne všechny sny jsou, i když nám to tak může z počátku připadat, ve skutečnosti tak oslnivé. A co se týče romantiky, tak Jenny se zamiluje, určitě to není těžké uhodnout, do Matta.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama